Zpět na články

Zájezdy jsou moc drahé, Češi letos radši zůstali doma

Vysoké ceny zájezdů na poslední chvíli donutily velkou část českých turistů strávit dovolenou doma. Kvůli tomu vzrostl především během letošního léta poměr Čechů v mimopražských ubytovacích zařízeních. Informoval o tom Jaromír Beránek z analytické společnosti Mag Consulting. Zvýšený zájem Čechů o ubytování potvrzují i hoteliéři.

zdroj: Archiv

"Za první pololetí jsme zaznamenali nárůst počtu českých návštěvníků o 20 procent proti loňskému pololetí,"řekl Josef Pinkr, ředitel Parkhotelu Golf v Mariánských lázních. Pokud by se hodnotily jen letní měsíce, nárůst počtu příjezdů rezidentů by podle něj byl zhruba třetinový.

O 4 % víc Čechů

Meziroční zvýšení počtu tuzemských turistů potvrzuje také, i když ne v takové míře, hotelový řetězec Orea Hotels. Počet klientů z ČR se v rámci řetězce zvýšil téměř o čtyři procentní body a v 1. pololetí činil 43,26 procenta všech hostů, uvedl ředitel marketingu Orea Hotels Milan Pavelka.

Největší podíly českých klientů jsou zejména v tříhvězdičkových hotelech umístěných v zajímavých přírodních lokalitách. Například v Hotelu Devět Skal ve Žďárských vrších tvoří Češi 95 procent všech hostů, Hotely Fontána v Luhačovicích zaznamenaly výrazný nárůst české klientely o více než deset procentních bodů na shodných 95 procent, dodal Pavelka.

Cestovní kanceláře nasmlouvaly méně zájezdů

Nedostatek levných dovolených na poslední chvíli čeští turisté pocítili už v průběhu léta. Zatímco v červnu ceny zahraničních zájezdů ještě klesaly, v srpnu už byla situace taková, že ve čtvrtek nebyly k dostání zájezdy na víkend, uvedla manažerka prodeje cestovní agentury Zájezdy.cz Kateřina Komedová. Podle mluvčího cestovní kanceláře Fischer Dana Plovajka klienti do cestovních kanceláří přicházeli s konkrétními požadavky na typ ubytování a destinaci a byli velmi zklamáni, že si nemohou příliš vybírat.

Důvody nedostatku zahraničních zájezdů jsou podle provozovatelů kanceláří způsobeny strachem o dostatečnou poptávku, kvůli kterému na letošní sezónu nasmlouvali méně ubytovacích kapacit v zahraničních letoviscích. Druhým důvodem je odliv zahraničních turistů z nestabilního Egypta a jejich přesunem do středomořských destinací.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články