Zpět na články

Za mláďaty tygrů do zlínské zoo

Mláďata tygrů ussurijských, která se narodila loni v červenci ve zlínské zoologické zahradě, dnes dostala jména Alex, Marty a Tera.

Placeholder Placeholder, zdroj: Archiv

Pojmenovali je tak jejich kmotři, jedním z nich je trojnásobný mistr světa a bronzový medailista ze zimních olympijských her v Turíně, hokejista Petr Čajánek. Další dvě mláďata dostala jména od zástupců sponzorů zoo a žáků a pedagogů Základní školy Komenského. Křtiny tygrů se konaly v rámci oslav Dne Země.

Čajánek pokřtil jednoho ze samečků, druhého zástupci školy. Kmotrem samičky je společnost Lukrom, která zlínskou zoo sponzoruje už 15 let.

"Nad jménem tygřete jsme s rodinou i kamarády dlouho přemýšleli a nemohli jsme na nic přijít," řekl Čajánek. "Rozhodli jsme se až poté, co jsme se dozvěděli, že druhé mládě bude Alex. Hned nás napadl film Madagaskar, ve kterém vystupuje Alex a Marty. Marty je sice zebra, ale to spojení se nám líbilo," dodal.

Odchov tří tygrů ussurijských je pro zlínskou zoo velkým úspěchem. Na tygřata čekala déle než čtvrt století. Dlouho si jich však neužije. "Mláďata mají velmi dobrou genetickou výbavu, proto budou rozmístěna po dohodě s evropským koordinátorem chovu do jiných evropských zoologických zahrad, kde se stanou základem chovných skupin. Odstěhují se na přelomu roku, nejpozději příští rok na jaře," uvedl zástupce ředitele a vedoucí zoologického úseku zlínské zahrady Roman Horský.

Tygříci se mají čile k světu. Podle jejich ošetřovatele Vlastimila Ždánského by již pro člověka bylo nebezpečné se k nim přiblížit. "Nechtěli by na něj zaútočit, ale hrát si s ním. Jejich hry jsou už ale tak drsné, že by při nich hrozilo nebezpečí úrazu," upřesnil ošetřovatel. Mláďata nyní váží kolem 60 kilogramů. Denně sní tři až 3,5 kilogramu masa bez kostí. Váha dospělého jedince je od 100 do 300 kilogramů.

Tygři jsou největší žijící kočkovitou šelmou a jednou z největších šelem vůbec. Ze smyslů je pro ně nejdůležitější výborný zrak a sluch, čich mají poměrně slabý. Lidožraví jedinci jsou mezi tygry nejčastější ze všech kočkovitých šelem. Člověka jako kořist loví podle odborníků jen ti, kteří mají nějaké zranění, často způsobené právě lidmi.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články