Zpět na články

Z potopené britské lodi se podařilo zachránit 48 tun stříbra

Zhruba 48 tun stříbra vyzvedla z vraku britské lodi na dně moře americká společnost Odyssey Marine Exploration. Firma dnes na svých internetových stránkách uvedla, že to je největší množství drahých kovů, které kdy bylo vyzvednuto z potopené lodi. Práce se zároveň odehrávaly v rekordní hloubce, protože vrak leží 4700 metrů pod hladinou.

zdroj: Archiv

Nález pochází z vraku britské nákladní lodi Gairsoppa, kterou v roce 1941 potopila německá ponorka. Loď se potopila téměř 500 kilometrů od pobřeží Irska.

Odyssey Marine Exploration vyprošťuje stříbro z vraku na základě kontraktu s britskou vládou. Americká firma nese veškerá rizika spojená s vyzvednutím drahého kovu a stříbrné pruty musí předat britské vládě. Má ale nárok na 80 procent hodnoty zachráněného nákladu.

Zatím se podařilo dostat na hladinu a následně dopravit do zabezpečeného úložiště v Británii 1203 stříbrných prutů. Jejich hodnota je 23,7 milionu liber (760 milionů korun). Firma ale předpokládá, že se ve vraku nachází ještě čtyřikrát tolik stříbra. Zbývající náklad chce vylovit do konce letošního roku.

Obchodní loď Gairsoppa se potopila po zásahu torpédem za druhé světové války. Majitele nákladu odškodnila britská vláda, která se tak podle tehdejších pojistných pravidel stala majitelem vraku i všeho, co v něm zůstalo. Když byl loni vrak plavidla objeven, Británie vypsala veřejnou soutěž na záchranu nákladu, v níž zvítězila Odyssey Marine Exploration.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články