Zpět na články

Vodákům nízký stav řek moc nepřeje, snad se jich alespoň tolik neutopí

Milovníci vodních sportů, kteří chtějí nadcházející prodloužený víkend strávit splouváním řek, se budou kvůli suchu potýkat s nedostatkem vody. Velké toky mají sice zatím vody dost, hůře jsou na tom ale menší říčky.

zdroj: Archiv

Podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu museli na Otavě organizátoři kvůli malému průtoku dokonce zrušit závody. Na své si ale lidé o Velikonocích přijdou na Labi, kde sejdou všichni vodáčtí profesionálové.

Vody málo jako v létě

Téměř letní průtoky hlásí už v polovině dubna vodohospodáři z horního toku Vltavy a z Otavy u Čeňkovy Pily. Vltavu lze splout až z Vyššího Brodu.

S lodí se mohou lidé vydat na Ohři, Berounku, Lužnici i Sázavu pod Krhanicemi. Kamenů v korytech řek ale přibývá, upozornil dnes Jančar.

"Moravské toky na severu mimo Moravy jsou splavné již jen v nížinných úsecích. Výjimkou bude o víkendu Moravice, kde proběhne otevření a sjezd řeky na vypouštěné vodě z kružberské nádrže," uvedl zkušený vodák.

Na Labi si užijí

Bečva je splavná jen na dolním toku, Dyje od Znojma. Řeka Jihlava už pro vodní sporty vhodná není. Příliš dobré podmínky vodáky nečekají na Bílině, Radbuze nebo Orlici a Ploučnici.

Zato Labe bude o víkendu slavit vodácký svátek. Z přehrady Labská budou vodohospodáři upouštět vodu, na které se svezou všichni odvážní slalomáři a raftaři.

Vhodné podmínky nabídne i úsek z Podhůří do Hostinného. V sobotu vodáci slavnostně otevřou spodní Doubravu. "V neděli se mohou vyřádit na Mastníku, kde poteče voda z místní malé přehrady od Sedlčan k Radíči," doplnil Jančar.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články