Zpět na články

Vodáci mají smůlu, budou lodě přenášet i dřít kýlem o dno, je málo vody

Splavnost řek v Česku se kvůli teplému a suchému počasí zhoršuje, mnoha místy proplují vodáci jen s odřenými kýly lodí, někde dokonce hrozí, že uváznou na mělčině. Hezkou jízdu slibuje hlavně Vltava pod Vyšším Brodem či Dyje.

Placeholder Placeholder, zdroj: Archiv

ČTK o tom dnes informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Vodáci by si však podle něj měli dát pozor na přívalové deště, které hrozí dnes a v pátek a mohly by ohrozit turisty na vodě i na březích.

Někde bez problémů

Příjemný výlet na lodi si lidé užijí na Vltavě pod Vyšším Brodem a na Dyji pod Znojmem, kde mohou absolvovat třídenní trasu na úseku k Novomlýnským nádržím.

Na Berounce by měla být plavba bez problémů, na Lužnici pod Táborem je třeba dát pozor na mělčiny pod jezy.

Špatná situace je na Otavě pod Sušicí, kde průtok klesá a řeka je téměř nesjízdná, podobný stav podle Jančara hrozí i na Sázavě.

Jinde  s problémy

Tam průtok závisí na provozu malých vodních elektráren, které někdy berou z koryta až příliš mnoho vody. Na jednodenní výlety lze vyrazit na Ploučnici od Mimoně, na střední tok Radbuzy či dolní tok Metuje a Orlice.

Splavná zůstává Ohře, ale v peřejnatých místech zde někde převažují kameny nad vodou.

O víkendu mohou zkušenější vodáci využít vody, která se bude vypouštět z přehradní nádrže Bystřička ve Zlínském kraji, v sobotu se zájemci mohou zúčastnit turistických závodů na Sázavě mezi Týncem a Pikovicemi.

Kdo se chce vypravit na Slovensko, může splout Malý Dunaj, ale i Hron či Váh, kde je sice nízká hladina, ale pro sportovní lodě řeky zůstávají sjízdné. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články