Zpět na články

Ve Vídni bude od jara kabinet voskových figurín Madame Tussauds

Vídeň dostane v příštím roce novou atrakci. Naproti obřímu kolu v Prátru se otevře kabinet voskových figurín Madame Tussauds. Zájemci se v něm budou moci od Velikonoc potkat s umělými dvojníky filmových hvězd, sportovců i politiků. Novinářům to dnes řekli zástupci muzea. Vídeňský kabinet bude po Londýně, Amsterodamu, Šanghaji, New Yorku či Berlíně jedenáctým muzeem Madame Tussauds na světě.

zdroj: Archiv

"Otevřeme o Velikonocích 2011 se 65 figurami. Polovina z nich budou Rakušané, respektive Vídeňané, druhá polovina budou mezinárodně známé hvězdy," upřesnila Nina Zerbeová z kabinetu Madame Tussauds.

První postava, kterou návštěvníci ve vídeňském kabinetu uvidí, bude někdejší herec a nynější kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Jeho figurína bude stát hned ve vstupní hale. Podle Zerberové se muzeum snaží představit všechny exponáty "interaktivně". Zerberová.

Práce v budově, která leží u vstupu do Prátru přímo naproti obřímu kolu, už začaly. Provozovatelé atrakce při dnešním představení budoucího vídeňského muzea vystavili figurínu herečky Nicole Kidmanové a jejího kolegy Johnyho Deppa. Premiéru měla pak dvojnice jedné z nejúspěšnějších rakouských zpěvaček Christy Stürmerové.

Podle muzikantky model "sedí" do posledního detailu. "Je to až děs," řekla zpěvačka a ochotně vedle své napodobeniny zapózovala. "Je to vlastně trošku zvláštní pocit, když se člověk sám takhle objímá. Znám to jen z fanouškovských fotek," poznamenala. Dodala ale, že vlastně díky figuríně zůstane pořád mladá.

Výroba figuríny zabere čtvrt roku. První sezení s vybranou osobností trvá asi tři hodiny. Celebrita zaujme svou pózu na otočném podstavci. Následuje fotografování a zhruba 500 měření hlavy a celého těla. Vybírají se oční čočky, které barevně odpovídají předobrazu. Duhovka očí z akrylové pryskyřice se maluje ručně. Vybraná osobnost si nechá sejmout i otisk zubů, chrup pak vytvoří zubař.

Základní kostru tvoří kovové trubky a dráty. Podle měření a snímků sochaři kabinetu Madame Tussads postavu a hlavu vymodelují. Po dokončení se udělá sádrová forma. Hlava se v ní odlije z vosku o teplotě 77 stupňů Celsia, tělo pak z pryskyřice a laminátu.

K dohotovení hlavy se používají lidské vlasy, do modelu se vpichují jehlou po jednom. Následuje barvení tváře a těla olejovými barvami. Oblečení vybírají většinou celebrity samy. Obvykle věnují své šaty.

Madame Tussaudová se naučila vyrábět modely z vosku v Paříži kolem roku 1770. Za francouzské revoluce dělala posmrtné masky popravených aristokratů. Počátkem 19. století přijela do Británie s putovní výstavou, která ukazovala známé lidi a události, a obstarávala tak jakési zpravodajství. V roce 1835 našla expozice místo v Londýně. V roce 1884 se přestěhovala do Marylebone Road, kde je dosud.

Ve vídeňském Prátru byl kabinet voskových figur od poloviny 19. století až do roku 1945, kdy na konci války po bombardování vyhořel. Už dávno před vznikem této výstavy mohli ale Vídeňané obdivovat voskové hlavy, které jsou ve sbírkách umělecko-historického muzea.

Tagy: Vídeň

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články