Zpět na články

Ve Strakonicích začalo evropské setkání dudáků

Vzpomínkovým pořadem Vivat festival! dnes ve Strakonicích začalo 20. evropské setkání dudáků. Sjelo se na něj přes 1200 účinkujících ze 17 zemí. Ve městě spolu s tanečníky, zpěváky a dalšími hudebníky pobudou do neděle. Posluchači si hru na dudy mohou vychutnat v podání asi 50 sólistů, ale také v monstrózních skladbách Francouzů, Skotů či Bulharů, při kterých dudy rozezvučí najednou kolem tří desítek hráčů, řekl šéf programové rady festivalu Josef Krček.

zdroj: Profimedia.cz

"Dudy jsou nástrojem žebráků i králů, hrálo se na ně v chrámech, palácích i v těch nejhorších putykách. Mají různé modifikace, barvy, ale stejný princip. Jako by ten nástroj od dob starých Egypťanů a Sumerů spojoval národy. Festival v době plné napětí nabízí čistý svět lidí, kteří dudy milují. Zaplatí si cestu a zadarmo tu zahrají, město jim poskytne jen ubytování a stravu. Přijíždí za nimi posluchači třeba až z Ameriky," uvedl Krček.

Posluchači si podle něj mohou všimnout rozdílu mezi západními a východními soubory. Zatímco ty západní mají propracovaná aranžmá, východní soubory hrají velmi autenticky.

První ročník folklorní přehlídky se ve Strakonicích uskutečnil v roce 1967 u příležitosti 600. výročí založení města. Teď se koná každé dva roky na konci srpna. K tradicím programu patří zahajovací a závěrečný průvod dudáků městem či slavné mezinárodní dudácké kasací.

Pořad věnovaný Josefu Režnému či premiéra Dudácke mše

Ze zahraničí letos návštěvníci uslyší dudáky ze Slovenska, Skotska, Irska, Británie, Nizozemska, Španělska, Rakouska, Německa, Francie, Řecka, Turecka, Slovinska, Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Malorky a Polska.

Tradiční programovou skladbu doplní některé výjimečné akce. Třeba pořad věnovaný osmaosmdesátiletému nestoru festivalu a osobnosti českého národopisu Josefu Režnému, druhé vydání jeho knihy 5000 let s dudami a světová premiéra Dudácké mše Jaroslava Krčka.

Ve čtvrtek projde městem průvod účastníků na nádvoří hradu, kde začne dudácká kasací a představí se jednotlivé soubory. V dalších dnech si mohou diváci vybrat ze 24 programů na scénách v letním kině, domě kultury, v Rytířském sále a na hradním nádvoří. Součástí festivalu je Evropské setkání výrobců dud, jarmark a výstavy. Náklady mezinárodního bienále dudáků činí čtyři miliony korun. Přispěje město, kraj i ministerstvo kultury a sponzoři.

Tagy: festival strakonice hudba

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články