Zpět na články

V šedesáti chtěla doplavat z Kuby na Floridu. Zradily ji bouře a silný proud

VIDEO. Americká dálková plavkyně Diana Nyadová dnes vzdala pokus o překonání Floridského průlivu mezi Kubou a USA bez ochranné klece. Z vody byla vytažena přibližně v polovině trasy po asi 60 hodinách strávených v moři, během kterých se potýkala s medúzami, bouří a silnými proudy.

zdroj: Profimedia.cz

Nyadová skočila do moře v sobotu večer v kubánské metropoli Havaně. Nyní 62letá Diana se pokusila přeplavat průliv už v roce 1978, tehdy ale používala ochrannou klec. Tento pokus ale skončil neúspěšně.

Vedoucí podpůrného týmu pěti lodí Mark Sollinger serveru CNN řekl, že nejnovější pokus Nyadovová narušil silný a "mimořádně náročný Golfský proud" i bouře a další popáleniny od medúz, které Američanka utrpěla v noci na dnešek.

Trasa Nyadové měřila 166 kilometrů. Dobře trénovaná a zkušená sportovkyně vydržela v moři plavat, ačkoliv již první noc utrpěla bolestivé popáleniny od medúz a v pondělí kvůli silně bouřlivému a větrnému počasí musela krátce přerušit plavbu. V pondělí ale zažila i příjemné setkání, když se při plavání ocitla v hejnu delfínů.

Nyadová plavala bez pomoci ochranné klece proti žralokům, protože to podle odborníků ulehčuje plavání v moři. Nyadová se chtěla stát první osobou, která z Kuby na Floridu přeplave bez této klece. V oblasti je přitom hodně žraloků. Před nimi se plavkyni snažily chránit doprovodná plavidla s potápěči.

Plavkyni ohrožovalo i podchlazení, a to navzdory tomu, že mořská voda má teplotu přes 29 stupňů Celsia, a také jí otékaly rty a jazyk.

Diana Nyadová ve středu oslaví 63. narozeniny. Američanka již dříve vyjádřila naději, že bude inspirací pro lidi svého věku. Zároveň označila akci za "symbolický moment" pro porozumění mezi Spojenými státy a Kubou, jež jsou rozděleny už půl století nejen Floridským průlivem, ale i nepřátelskými politickými postoji.

Psali jsme: Diana Nyad plave do dějin! Američanka (62) dnes dorazí na Floridu

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články