Zpět na články

Turecko vábí turisty na lyže, svět o tom zatím moc neví

Vůni Orientu otupuje silný mráz, každou chvíli sněží. Nad špičkami minaretů se vypínají lyžařské skokanské můstky, až do mraků na majestátní hoře Ejder vede kabinová lanovka. Tohle je Erzurum - město zimních sportů na východě Turecka. Metropole stejnojmenné provincie, která před rokem hostila zimní univerziádu, stále čeká na příliv lyžařů ze zahraničí.

Sjezdovka v Turecku Sjezdovka v Turecku, zdroj: Profimedia.cz

Západní turisté si Turecko spojují hlavně s přímořskými letovisky, někteří si ze školy pamatují, že nejvyšší horou země je Ararat. Největším turistickým lákadlem je dlouhodobě Istanbul, kam míří mnozí cestovatelé i v zimních měsících. Málokdo z nich však tuší, že už za dvě až tři hodiny jde z této brány do Asie dojet na nejbližší sjezdovky. A k dalším, jako je i Erzurum, se lze pohodlně přepravit vnitrostátními leteckými linkami.

V západní části Turecka je nejoblíbenějším lyžařským střediskem Uludag nedaleko od Bursy, na jihu pak Davraz, který se nachází jen hodinu a půl jízdy z Antalye. Z tohoto letoviska se lze rychle dostat i do horského centra Saklikent, na jaře je tak možné spojit lyžování s koupáním v moři.

Centrální Turecko nabízí například středisko Erciyes na stejnojmenné hoře, které leží nedaleko Kayseri; o něco dál od tohoto města je lyžařské centrum Kartalkaya. Ve východním Turecku si lze zalyžovat v Sarikamişu, který se nachází v borovém lese. Nejnáročnější lyžaři však v Turecku volí pohoří Palandöken vypínající se nad Erzurumem. 
Z centra tohoto města s 370.000 obyvatel je možné dojet za deset minut autobusem ke sjezdovkám, které snesou srovnání s alpskými středisky. Nejvyšší vrchol Ejder dosahuje 3188 metrů, a pokud je dobré počasí, vyveze lanovka lyžaře až do 3100 metrů. Nejvyšší polohy jsou rájem hlavně pro vyznavače jízdy ve volném terénu, velkou část střediska běžně upravují rolby. Sjezdovka z vrcholu Ejderu je nejdelší v Turecku a je považována za nejlepší trať v zemi určenou pro pokročilé lyžaře a snowboardisty.

O lanovky a veškeré příslušenství není nouze

Kvůli loňské univerziádě Turci zmodernizovali sportoviště v okolí Erzurumu a mnohá další vybudovali. Ve středisku Palandöken bezprostředně nad městem je k dispozici devět lanovek a 17 sjezdovek různých obtížností, snowboardisti mohou využít i závodní U-rampy. Na úpatí svahů je pět hotelů vyšší cenové kategorie. Ubytování lze nalézt i v centru města.

Zhruba 17 kilometrů od Erzurumu vyrostlo nové lyžařské středisko Konakli. Na přelomu února a března, kdy jsou evropská lyžařská centra většinou přeplněná, bylo překvapivě liduprázdné. V Konakli je k dispozici šest lanovek a deset tratí - většinou závodních parametrů. Středisko však nemá žádné ubytovací kapacity - zázemí čítá pouze budovy s restaurací, šatnami a prostory pro servismany. Podobně tomu je i na nedávno zbudovaných běžkařských tratích v Kandilli - ty se dokonce skrývají v oploceném areálu připomínajícím vojenský výcvikový prostor.

Na svazích v okolí Erzurumu se často prohání ruská klientela, západních lyžařů tu lze zatím potkat jen málo. Jednou z výjimek byl přelom letošního února a března, kdy se zde konalo světové setkání Mezinárodního ski-klubu novinářů (SCIJ). Šlo o jednu z akcí, jejichž cílem bylo upozornit světová média na to, že v Turecku si lze i dobře zalyžovat - přestože tento sport zatím stále patří v zemi k menšinovým.

Sportoviště jsou málo využívaná

"Když jsem byla malá, bylo lyžování zábavou pro děti z bohatých rodin během zimních prázdnin, v létě zase hrály tenis," vzpomíná novinářka Barçin Yinançová, kapitánka tureckého novinářského týmu. Sama začala lyžovat až krátce před 40. narozeninami a nápad vytvořit turecký novinářský ski-klub, který vznikl teprve před třemi lety, jí přišel zpočátku téměř k smíchu. Loni už se zúčastnila mezinárodního setkání SCIJ v Kanadě a letos byla jednou z nejvýraznějších tváří organizačního štábu novinářského setkání v Erzurumu. 
Podle ní se toto město, v němž byla letecká základna NATO během studené války, zatím potýká se stejnými problémy jako mnohá pořadatelská města olympiád. V centru i okolí je několik špičkových sportovišť, která se po vrcholné sportovní akci příliš nevyužívají. Erzurum je přitom studentskou metropolí; na tamní Atatürkově univerzitě studuje 40.000 lidí.

Samotný lyžařský areál Palandöken trpí tím, že je složen pouze z několika hotelů u horské silnice, a postrádá tak atmosféru například středisek blíže Istanbulu. "Personál je tu přitom mnohem vstřícnější než v populárních střediscích, kde jsou mnohdy neochotní," řekla Yinançová.

Temperamentní turecká novinářka doufá, že setkání SCIJ přispěje k dalším investicím do rozvoje lyžařské turistiky v Turecku: "Bylo by výborné, kdyby sem přijelo lyžovat více nadšenců z celého světa, vždyť máme fantastický potenciál." Přála by si také, aby díky podobným akcím bylo lyžování přístupnější většímu množství Turků, a více jejích krajanů tak mohlo propadnout kouzlu tohoto sportu dříve než ona sama.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články