Zpět na články

Tokio: Banány "poslouchající Mozarta" jsou sladší, tvrdí v Japonsku

Wolfgang Amadeus Mozart by se nejspíš hodně divil, k čemu všemu jeho hudba slouží.

zdroj: Archiv

Například jedna japonská ovocnářská společnost ji pouští zrajícím banánům, protože pak jsou podle ní sladší. A to není všechno - klasickou hudbou jsou údajně v Japonsku vylepšovány mnohé jiné produkty včetně sojové omáčky, nudlí a dokonce i alkoholického nápoje saké, napsal list Japan Times.

A speciálně saké je prý nesmírně "vybíravé", pokud jde o skladatele. V lihovaru Ohara Shuzo začaly podle ředitele Fumika Ohary experimenty s klasickou hudbou před dvaceti lety, když tehdejší šéf Kosuke Ohara narazil na knihu o výrobě lihovin s hudbou. Vyzkoušeli krom jiného jazz, Mozarta, Bacha i Beethovena, ale "zjistili jsme, že na saké funguje nejlépe Mozart", řekl Ohara. "A tak mu teď nic jiného nepouštíme."

Houslové kvartety, klavírní koncerty

Ale zpátky k banánům. Do Japonska se vozí ještě zelené, sklizené na Filipínách. Ve společnosti Toyoka Chuo Seika na ně ale začne působit Mozartův Houslový kvartet číslo 17 a Koncert pro klavír číslo pět D dur a další skladby. V dozrávací hale jim Mozartova hudba z tlampačů vyhrává bez přestávek týden a podle představitele firmy Isamua Okudy jsou pak dozrálé plody sladší.

A zákazníci s tím - zdá se - souhlasí. "Mozartovy banány", které byly uvedeny na trh v červenci, slaví úspěchy a jejich prodej vytrvale stoupá navzdory vyšší ceně v porovnání s těmi obyčejnými, nemuzikálními.

Tagy: Japonsko Tokio

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články