Zpět na články

Symbol New Yorku na rok uzavřou. Sochu svobody čekají rozsáhlé opravy

Sochu svobody americké úřady v říjnu na rok uzavřou. Důvodem je rekonstrukce, která má zvýšit bezpečnost uvnitř budovy a učinit památku přístupnější pro návštěvníky. O stavebních prácích s rozpočtem 27,25 milionu dolarů (465 milionů korun).

zdroj: Archiv

Památník Sochy svobody chce správa amerických národních parků nechat v provozu do 28. října, následující den bude slavný symbol New Yorku uzavřen. Ostrov svobody, na kterém socha stojí, budou lidé moci navštěvovat dál. Podle newyorských úřadů se bude na skoro sto metrů vysoké památce opravovat systém požární ochrany, výtahy a toalety.

Žena zahalená do antické řízy

Socha svobody patří k nejslavnějším americkým památkám; ročně ji navštíví více než pět milionů turistů. Monument dostaly Spojené státy darem od Francie ke stoletému výročí svého vzniku. Socha byla slavnostně odhalena v roce 1886.

Představuje ženu zahalenou do antické řízy, která má na hlavě ostnatou korunu. U nohou jí leží rozlomená pouta a v ruce drží pochodeň. V druhé ruce má knihu, v níž je vepsáno datum vyhlášení nezávislosti USA - 4. červenec 1776.

Sama socha je vysoká 46 metrů, spolu s 47metrovým podstavcem je vrchol pochodně ve výšce 93 metrů nad zemí.

Tagy: oprava turistika

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články