Zpět na články

Sněhový hrad opět vyrostl v Harrachově

V Harrachově opět postavili sněhový hrad Harrachštejn. Pd příštího víkendu se v něm budou konat ohňové show a pohádková představení. V předchozích dvou letech býval hrad největší v Česku, letos je o něco menší. Stavba široká asi sedm metrů a dlouhá skoro 20 metrů i tentokrát stojí na stadionu u běžeckých tratí, řekl Vladimír Kryštof Maliňák, jednatel umělecké agentury Pranýř, která letos hrad postavila sama. 

Sněhový hrad Sněhový hrad, zdroj: harrachov.cz

"Technický sníh se vyráběl asi týden, hrad jsme stavěli tři dny. V minulosti ho dělali lidé ze Sportovního areálu Harrachov, letos kvůli letům na lyžích na to neměli čas. Tak nám jen poradili, jak hrad postavit," uvedl Maliňák. Až po víkendovém světovém poháru v letech podle něj začnou jednat se sportovním areálem, zda se i letos v polovině února uskuteční velkolepá bitva o hrad. Loni se jí zúčastnilo téměř 400 bojovníků. 

Doprovodné programy budou na Harrachštejně nabízet od příštího týdne až do konce zimy. Každý víkend zahrají odpoledne od pátku do neděle pohádku a večer ji vystřídá ohnivá show. V pohádce bude vystupovat i tříhlavý drak, podle Maliňáka ale oheň chrlit nebude. "Zkoušeli jsme to, ale plameny nebyly na slunci vidět. Chtěli jsme tedy, aby z něj šel aspoň kouř, ale to se ukázalo jako technicky dost nereálné. Takže kouř je v okolí draka, který alespoň klape svými třemi zobáky," uvedl jednatel umělecké agentury. 

Ohnivá show se odvíjí od příběhu, který začíná u bájných bohů a končí v blízké budoucnosti, kdy je síla ohně ukryta v jedné superzbrani. Součástí show je točení s ohněm, plivání ohně, souboj s pochodněmi, upálení čarodějnice, šerm, boj i střelba z moderních a historických zbraní. 

V minulých letech patřil sněhový hrad k lákadlům lyžařského střediska. Největší v Harrachově postavili předloni. Stavba byla tehdy 30 metrů široká a 50 metrů dlouhá, měla i cimbuří, věž a hladomornu jako kamenné předlohy. Do jeho podzemí vedl jedenáctimetrový tunel průjezdný na lyžích.

Tagy: hrad sníh Harrachov

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články