Zpět na články

Skanzen Veselý Kopec zahájil sezónu kraslicemi i polívčičkou

Skanzen Veselý Kopec na Chrudimsku dnes zahájil velikonočním programem 39. návštěvnickou sezonu. Lidoví řemeslníci návštěvníkům předvedli tradiční zdobení kraslic, pletení pomlázek či přípravu obřadního kynutého pečiva

zdroj: Archiv

Program slavení Velikonoc ve skanzenu potrvá i v pondělí, řekla vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Do skanzenu, který patří mezi nejnavštěvovanější památky v Pardubickém kraji,  přišlo v sobotu asi 3500 lidí.

Keramická dílna budila zájem

"Přálo nám slunečné počasí, které u nás dělá vždy polovinu úspěchu," řekla Vojancová. Velikonoční program se přitom ve skanzenu nekoná každý rok.

Když připadnou Velikonoce na březen, skanzen má ještě zavřeno. Největší zájem diváků poutala keramická dílna, s níž na Veselý Kopec přijel výtvarník Juraj Vanya ze Sedlčan.

"Čtyři malérečky v dílně dělaly keramické kraslice s jemnými dekory. Lidé si je mohli i koupit," přiblížila Vojancová.

Zájem byl i o figurky z kukuřičného šustí, pečivo, perníky, řehtačky a pomlázky, které si lidé mohli zkusit uplést.

V pondělí je polívčička

Skanzen dnes také v objektu statku z Mokré Lhoty otevřel výstavu nazvanou V pondělí je polívčička, která je věnovaná lidové stravě a tradičním způsobům přípravy pokrmů.

Výstava bude otevřena celou sezonu. Další akcí ve skanzenu bude 21. května Hrnčířská sobota. Připomene hrnčířství jako jedno z nejstarších řemesel.

Známý veselokopecký jarmark bude 16. až 17. července. Loni skanzen navštívilo asi 55.000 lidí.

Tagy: Velikonoce skanzen

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články