Zpět na články

Londýnské metro zpestřují verše Miroslava Holuba

Po básni Jaroslava Seiferta se v londýnském metru objevují verše dalšího českého básníka Miroslava Holuba.

zdroj: Archiv

Básně v metru v rámci projektu Poems on the Underground zpříjemňují cestování londýnským metrem od roku 1986, kdy celý projekt zahájila americká spisovatelka Judith Chernaiková. Od té doby se básně v metru mění třikrát do roka a zůstávají vyvěšené nejméně deset týdnů.

Loni v létě byly poprvé vybrány české verše - báseň A sbohem ze sbírky Morový sloup (Jaroslav Seifert). Nyní se ve vagonech podzemní dráhy objevuje Holubova báseň V mikroskopu, která vyšla v roce 1987 v překladu Iana Milnera ve sbírce The Fly.

 Miroslav Holub (1923-1998), který byl také vědec-imunolog, byl ve světě, zejména v anglicky mluvících zemích, jedním z nejznámějších českých básníků. V Británii mu vyšlo v anglickém překladu několik sbírek, naposledy Before & After: Collected English Translation (Předtím a potom: Sebrané anglické překlady) v roce 2006 v nakladatelství Bloodaxe.
 
Letos také vyjdou v Británii první anglická vydání románů Jáchyma Topola a Miloše Urbana. Stejně tak edice Central European Classic nakladatelství Penguin vydá reedicí románů Zbabělci (Josef Škvorecký) a Válka s mloky (Karel Čapek), stejně jako sbírku povídek Jak jsem potkal ryby (Ota Pavel).

Tagy: Londýn

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články