Zpět na články

Letním kinům zvoní hrana. Důvodem je špatné počasí

Letošní sezona je kvůli chladnému počasí a úbytku turistů mizerná. Místní obyvatelé chodí do kina málokdy, když odjedou turisté, tak se nepromítá. Skončil provoz kina v Českých Budějovicích, naposledy se promítá v letních kinech ve Zlivi a s největší pravděpodobností i v Českém Krumlově. Zbyde jich šest.

Placeholder Placeholder, zdroj: Archiv

"Neprosperujeme jako loni, kdy za sezonu přišlo na 3200 diváků. Už jsme šestkrát nepromítali, protože diváků přišlo málo," řekl provozovatel letního kina v Černé v Pošumaví Vladimír Rolčík.

Kino má sice 120 z 570 míst zastřešených, ale na Lipensku kvůli chladnému počasí zůstává málo turistů. Místní chodí výjimečně. Letní kino tam ale nekončí, naopak, zkoumají se možnosti digitalizace, aby šlo promítat premiérové filmy. Rolčík doufá, že letošní návštěvnickou bilanci v pátek vylepší nejnovější příběhy Harryho Pottera.

Tenisové kurty

Zcela určitě bude zrušen letní amfiteátr ve Zlivi na Českobudějovicku. "Ročně jsme provoz letního kina dotovali zhruba 80.000 korunami. Hlavním důvodem jeho zrušení je ale fakt, že amfiteátr je na pozemcích Sokola a ten si tam chce postavit tenisové kurty," řekl starosta Jan Koudelka.

Jako poslední sezonu avizoval letošní program letního kina provozovatel amfiteátru v Českém Krumlově. Podle Filipa Putschögla z kanceláře starosty o tom ale město ještě definitivně nerozhodlo. Řeší teď digitalizaci kamenného kina, na kterou dostalo dotaci. Českokrumlovský amfiteátr navštěvuje málo lidí i proto, že leží mimo historické centrum ve vzdáleném sportovním areálu.

Zruší letní promítání?

Zachovat letní kina chtějí v Sezimově Ústí na Táborsku, v Prachaticích, a také v Písku. Tam se budou snažit letní kino modernizovat. Na digitalizaci ale peníze nebudou, proto se podle dramaturgyně z píseckého centra kultury Ivety Hodoušové zaměří na minifestivaly, jako letos na filmy Otakara Vávry.

Zrušit letní promítání nezvažují ani ve Strakonicích. I tam se podle ředitelky městského kulturního střediska Evy Dresslerové budou muset zaměřit na staré filmy, protože na digitalizaci letního kina nemají peníze. Nových filmů na klasických 35milimetrových pásech je málo.

Po 40 letech přestalo letos promítat letní kino v krajském městě. Za sezonu ho přitom přišlo navštívit 8000 diváků. Očekávaná letošní ztráta je 130.000 korun, proto rada rozhodla o ukončení jeho provozu. Zastupitelé raději poslali dotaci kamennému kinu Kotva, jinak by i to skončilo.

Tagy: turiste léto

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články