Zpět na články

Jesenicko po lyžařích líčí na turisty a cyklisty

Do jesenických areálů, které před několika týdny opustili lyžaři, se v těchto dnech znovu vrátili turisté. V Koutech nad Desnou na Šumpersku dnes ráno tamní provozovatelé spustili lanovku, která návštěvníky poprvé během letní sezony vyváží na vrchol Medvědí hory.

zdroj: Archiv

Ve středisku v Petříkově zase spustili vyhledávanou bobovou dráhu. Na horách skončila zimní sezona definitivně první dubnový týden. Na jejich vrcholcích se však ještě minulý víkend proháněli běžkaři.

Zájem je velký

"Zájem je docela velký, už jsme nahoru vyvezli na 400 lidí. Vyvážíme je s koly, bruslemi, ale jsou mezi nimi i pěší turisté. Lanovkou je dovezeme na Medvědí horu, odkud se dostanou na Dlouhé Stráně," řekla  pracovnice kouteckého info centra.

Premiéra to je především i pro bruslaře, kteří se na kolečkových bruslích mohou projet kolem horní nádrže Dlouhé Stráně v nadmořské výšce 1350 metrů.

Při dvouapůlkilometrovém okruhu mohli přitom obdivovat výhledy na celé Jeseníky. Na své si přijdou i cyklisté. Většina tratí a stezek začíná u horní stanice lanovky ve výšce 1100 metrů nad mořem, kam je rovněž vyveze lanovka, a končí přímo v areálu na náměstí.

Lanovka bude po velikonočních svátcích od 30. dubna jezdit denně v půlhodinových intervalech, lidé mohou v kouteckém areálu využít i půjčovny kol a in-line bruslí.

Petříkov nezahálí

Svůj areál otevřeli po zimní sezoně i v nedalekém Petříkově. Od pátku se tam mohou už lidé prohánět na bobové dráze. "Dráhu si už od pátku vyzkoušelo tak na 150 lidí, dneska je to pěkné, máme plno a počasí je ideální," řekl  majitel střediska František Kaštyl.

Podotkl přitom, že středisko je nutné využívat celý rok. Adrenalinový zážitek nabízí areál od července roku 2006. "Dráha je dlouhá 805 metrů a máme rovných sto metrů převýšení, což je zatím nejvyšší v ČR," podotkl Kaštyl.

Přilákat lidi chtějí i ostatní střediska v Jeseníkách. Například v Přemyslově se pustí do vybudování rozhledny na horní stanici za šest milionů korun. V plánu mají letos také vybudovat lanové centrum zhruba do jednoho milionu korun.

Tagy: cestování

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články