Zpět na články

Irsko bude v Ostravě

Osm hodin bude trvat maraton irské hudby v sobotu 26. března v ostravské Bonver Aréně (bývalá hala Tatran). Vstupné bude dobrovolné a zahrají skupiny Fiddlers Green, The Kilkennys, Heatbeats a Shannon. Akce je součástí sedmého ročníku Irského kulturního festivalu, o kterém informoval pořadatel Oliver Fitzgerald.

zdroj: Archiv

Festival začne v pondělí 21. března a první dny budou patřit především jídlu, pivu a irské whisky. "Lidé vyzkoušejí nejen irské jídlo, ale přičichnou i k typické irské atmosféře," řekl Fitzgerald, který pochází z Irska a v Ostravě už sedm let podniká.

Irský guláš

Během Týdne irské kuchyně v hotelu Brioni v centru města budou lidé moci ochutnat například pravý irský guláš nebo pečenou jehněčí kýtu.

Tradiční keltská či irská hudba ovládne ve středu večer klub Bernie's ve Stodolní ulici. "Zahraje irská skupina Kilkennys následována nováčkem z Walesu, skupinou Heatbeats. Také vstup na tento koncert je dobrovolný," sdělil Fitzgerald.

Ten po zkušenostech z předchozích let očekává velký zájem návštěvníků zejména o sobotní hudební maraton a radí proto zájemcům, ať na místo dorazí raději dříve, aby měli jistotu, že se dostanou dovnitř. "Brána se otevře v 18:00," dodal.

Svatý Patrik

"Z bezpečnostních a technických důvodů jsme nuceni kapacitu haly omezit na 2500 návštěvníků," uvedl hlavní pořadatel.  Výtěžek z dobrovolného vstupného dostane ostravské centrum pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek.

Festival má zase ve svém znaku trojlístek. "Podle legendy totiž právě na jetelovém trojlístku svatý Patrik při šíření křesťanství v druhé polovině 5. století vysvětloval princip Nejsvětější Trojice.

I proto se trojlístek stal symbolem jeho i celého Irska," vysvětlil Fitzgerald. Uvedl, že svatý Patrik je velkou osobností irských dějin. "Jeho svátek je příležitost k tomu, být hrdý Ir," řekl Fitzgerald. Svátek svatého Patrika připadá na 17. března.


Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články