Zpět na články

Hrady a zámky po celé republice pořádají zajímavé akce

Tuzemské hrady a zámky sváteční víkend oslaví velikonočními trhy, výstavami a tematickými výtvarnými dílnami. Zámek Velké Březno v Ústeckém kraji nabídne například jarní výstavu květin, na jarmark a velikonoční výzdobu sází zámek Jánský vrch na Jesenicku. Sváteční program na většině českých památek potrvá až do Velikonočního pondělí.

zdroj: Archiv

"Velikonoční svátky budou letos ve znamení krásného počasí, kulturních akcí a slavností. Téměř všechny státní památky budou otevřeny od soboty až do pondělí," informovala mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Zdeňka Kalová.

Pěkné počasí láká ven

Speciální sváteční akce připravil například zámek v Mníšku pod Brdy, kde se v neděli po celý den bude konat tradiční Velikonoční veselice s kuřetem.

Jak už název napovídá, kromě šermířských soubojů, malování kraslic a dětského programu bude na místě probíhat i tradiční Sbírka pro kuře.

Pozadu nezůstává ani jedna z nejnavštěvovanějších památek,  zámek Konopiště, kde už před několika dny začala velikonoční výstava přímo v prostorách zámku.

Zámek Lemberk na Liberecku ode dneška nabídne netradiční prohlídkovou trasu, která zpřístupní i rytířský sál, sál bajek, zámeckou kapli a hlásnici.

Květinová výzdoba

Květinovou výstavu a jarní výzdobu nabídne zámek Velké Březno na Ústecku a zámek Buchlovice u Zlína, kde se o hudební doprovod postará pěvecký sbor, cimbálovka a Komorní orchestr Kyjov.

Průvodci v kostýmech návštěvníky provedou vyzdobeným zámkem v Benešově nad Ploučnicí na Ústecku, tradiční malování kraslic a tematický jarmark nabídne hrad Buchlov.

V duchu Velikonoc je program i ve skanzenu na Veselém Kopci na Pardubicku, kde budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů.

Dozvědí se tu například o tom, proč se na Zelený čtvrtek peklo pečivo zvané jidáše, jaké byly tradiční způsoby zdobení kraslic, co lidé žijící před sto lety jedli. Chybět nebude ani pletení pomlázek nebo pečení a tvarování velikonočního pečiva.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články