Zpět na články

Houby stále rostou, letní druhy ale mizí

Houby zatím stále rostou, i když jich není tolik jako před deseti dny. Z dobrých jedlých druhů mohou lidé sbírat například pravé hřiby, vedle toho se začínají objevovat lišky a václavky. Naopak končí typicky letní houby jako například muchomůrky růžovky, řekl dnes Jan Borovička z České mykologické společnosti. 

Houby Houby, zdroj: Getty Images

"V září nás zaplavila růstová vlna hub, která ještě pokračuje, i když je už v útlumu. Pokud bude dost vlády, lze předpokládat, že růst bude pokračovat a možná se dočkáme další vlny," uvedl mykolog. Podle něj také záleží na lokalitě, někde je hub více, někde méně. Kdo tedy hledá, houby najde. 

Na pařezech a kořenech ve smrčinách se už začaly objevovat václavky a podle Borovičky to vypadá, že vlna těchto hub bude letos opravdu na Václava, jehož svátek připadá na sobotu. 

Václavky jsou výborné pro naložení do octa, uvedl mykolog a současně upozornil, že za syrova jsou mírně jedovaté, proto je nutné, aby prošly minimálně dvacetiminutovým tepelným zpracováním. 

Z jedovatých druhů mohou lidé stále najít v lesích muchomůrku tygrovanou. Protože ale pomalu končí růst oblíbených masáků, tedy muchomůrek růžovek, mohlo by podle Borovičky ubýt záměn těchto hub. Nejjedovatější houba muchomůrka zelená by už moc růst neměla. Začíná ale sezona pavučinců, mezi nimiž jsou i jedovaté druhy, dodal mykolog. 

Tagy: houby

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články