Zpět na články

Expedice jde s historickou technikou po stopách otců fotosafari

Po stopách amerického manželského páru Martina a Osy Johnsonových, kteří počátkem 20. let minulého století zakládali tradici fotografování divokých afrických zvířat přímo v jejich přirozeném prostředí, se do Keni vydala čtveřice českých fotografů. Expedice je vybavena historickými fotoaparáty a kamerami, snímky bude pořizovat klasickým fotografickým procesem, řekla manažerka expedice Ivana Buttry.

zdroj: Archiv

"Johnsonovi byli první cestovatelé, kteří do Afriky nejezdili na safari zvířata zabíjet, ale rozhodli se je fotit. Udělali třeba první fotky lvů, ke kterým se komplikovaným způsobem dokázali přiblížit," uvedla Buttry. Odkaz Johnsonových spravuje jejich muzeum v americkém Kansasu, s nímž účastníci české expedice spolupracují.

"Chtěli bychom dokázat, že i dnešní fotografové mají své vidění a nejedná se pouze o automatické mačkání spouště, kdy zbytek udělá dokonalý přístroj," uvedli členové expedice na svých internetových stránkách.

"Záměrem není jen srovnání staré analogové techniky a techniky moderní," konstatovala Buttry. "Ke klasickým fotografiím se už lidé sice asi nevrátí, ale chceme ukázat, že by mohli víc přemýšlet i při pořizování fotografií digitálních," prohlásila.

Vedoucí expedice, fotograf Jan Svatoš, a jeho kolegové na cestách severní Keňou pořídí fotografie, které vyvolají přímo na místě v improvizované fotokomoře. "Výsledkem bude putovní výstava fotografií," uvedla Buttry. Členové expedice budou o svých zážitcích po návratu vyprávět na besedách; plánují také vydání knihy a kalendáře.

"Nejdůležitějším produktem, který by měl následně vzniknout, bude film natočený ve spolupráci s Českou televizí. Měl by být uveden v roce 2011," konstatovala manažerka expedice.
Česká expedice odcestovala do turisty vyhledávané keňské oblasti Marsabit minulý týden; vrátit by se měla počátkem září. "Členové expedice se již stavili v rezervaci, kde žijí nosorožci, kteří tam byli loni přivezeni ze zoo ve Dvoře Králové," dodala Buttry.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články