Zpět na články

Dobrá zpráva pro "levnější" turisty - provozovatelé kempů nezdražují

Provozovatelé tuzemských kempů se většinou rozhodli pro letošek ceny nezvyšovat a ponechat je na loňské úrovni. Zároveň očekávají, že sezona bude lepší než loni, kdy většinou zaznamenali výrazný propad.

zdroj: Archiv

Sezona v některých zařízeních začala již o Velikonocích, většina ale chystá otevřít během května nebo na začátku června.  Rozmarné počasí určuje návštěvnost kempů a také zisky. Podle toho se také odvíjejí vložené investice.

Okolo Seče, voděnka teče

Sečský kemp letos nabídne o tři desítky víc lůžek, dokončí paintballové hřiště, koupí zahradní šachy a plovoucí ostrůvek s protiskluzovou úpravou o velikosti obývacího pokoje.

Na nové atrakce sázejí i kempy v Královéhradeckém kraji. Například loni otevřený safarikemp v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem výrazně rozšíří počty zvířat, které mohou návštěvníci ze stanů a bungalovů v přilehlém výběhu pozorovat.

Sportovně-rekreační areál na břehu jezera v Hlučíně na Opavsku, jehož součástí je i kemp, rozšiřuje před sezonou svou nabídku o nové vodní atrakce, jakou jsou šlapadla nebo akvazorbing.

Slavnostní zahájení sezony se chystá na 28. května, kdy se tam uskuteční oslava Dne dětí. "Už od května ale budou v areálu bydlet lidé s karavany, kteří sem jezdí na celé léto a mají to jako letní byt," řekl ředitel areálu Petr Breitkopf.

Nejistá sezóna

Autokemp Kokořínský důl na Mělnicku, který loni vybrali lidé s tělesným postižením jako nejoblíbenější český kemp, letos počítá se slabší sezonou.

"Podle počtu rezervací na léto, očekáváme horší sezonu," řekla provozovatelka autokempu Františka Vítová. Také kempy v Karlovarském kraji pro letošní sezonu chystají spíše drobné změny.

Po loňské nepříliš úspěšné sezoně jsou letos provozovatelé s odhady návštěvnosti opatrní. Potvrzují ale trend posledních let, kdy ubývají zahraniční hosté a z části je nahrazují tuzemští rekreanti.

Podobně jsou na tom i areály v Plzeňském kraji. Ty letos nezvyšovaly ceny za přenocování a jídlo a po loňské velmi špatné sezoně, kdy skončily téměř všechny v propadu, neočekávají ani letos razantní zlepšení.

Na Olomoucku se investovalo

Jen do běžné údržby či modernizace dosavadního vybavení investovali také mnozí majitelé a provozovatelé kempů v Olomouckém kraji. Na rozsáhlejší projekty neměli dostatek peněz.

"Loni na podzim se tu dělala hloubková kanalizace, na kterou jsme se připojili. Projekt jsme využili dále k tomu, že jsme rozšířili počet elektrických přípojek v kempu.

Jinak před sezonou investujeme vesměs jen do běžné údržby areálu," uvedl správce kempu Šternberk v Dolním Žlebu na Olomoucku Vladimír Kočí.

"Já už si neumím představit větší propad než vloni, ale žádné optimistické vyhlídky nás nečekají," řekl majitel pražského Triokempu Vlastimil Němec.

Praha je závislá

Pražští provozovatelé kempů jsou závislí zpravidla na zahraniční klientele, protože Češi do Prahy kempovat nejezdí. Majitelé karavanů z Německa a Dánska, kteří tvoří převážnou část zákazníků kempů v hlavním městě, se letos podle Němce omezí na dovolenou ve svých zemích.

Naopak řada kempů ve Zlínském kraji investovala od konce loňské sezony miliony korun. Zásadní rekonstrukcí prošel například kemp Pahrbek u slepého ramene řeky Moravy.

Stavbaři vybudovali 26 nových a moderních bungalovů, místa pro karavany s přípojkami vody, elektřiny a kanalizace, místa pro stanování. Nabízené služby ale v rekonstruovaných zařízeních podraží o desítky až stovky korun.

Investicím se nevyhnuly rovněž areály na Liberecku, které loni zasáhly povodně. V Raspenavě ještě dokončují vnitřní komunikace kempu, v Hrádku nad Nisou už navážejí nový písek na pláže tamního zatopeného lomu Kristýna.

Na povodni se vydělalo

Návštěvníci už prakticky nepoznají, že kempy velká voda zasáhla, dokonce na tom vydělali. Na turisty čekají opravené nově vybavené chatky, na Kristýně také nové bufety a restaurace. Obnovit se zatím nepodařilo kemp ve Frýdlantu, který velká voda zničila.

Kempy na Vysočině nabídnou v nadcházející sezoně nová místa pro rybaření i adrenalinové sporty. Sezona v těchto rekreačních zařízeních většinou začíná v květnu, někde i o měsíc později.

Provozovatelé jihomoravských kempů čekají letos dobrou sezonu a doufají v to, že jim počasí bude přát víc než loňský rok. Místa v chatkách a bungalovech na letní měsíce mají už z části obsazená a rezervací stále přibývá.

I pro rybáře

Kempy na jihu Čech zahájí sezonu většinou na konci dubna nebo začátkem května. V některých mají otevřeno už od začátku minulého týdne, jejich prvními hosty bývají hlavně rybáři.

Kemp Lipno Modřín u Lipenského jezera otevře půjčovnu kol a in-line bruslí, které si lidé budou moci objednat dopředu přes internet. Kromě toho chtějí zřídit i bezdrátové připojení k internetu, řekla Pavla Kolarová ze společnosti Lipnosevis, která kemp provozuje.

Některé kempy v Ústeckém kraji zahájily letní sezonu už na Velikonoce, další otevírají příští víkend. Ceny zůstávají většinou stejné jako v loňské sezoně, nechystají se ale také žádné velké novinky.

Už teď mají některé kempy chatky na prázdniny plné. "Máme určitě víc rezervací než ve stejnou dobu vloni," řekl Petr Velek z autokempu

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články