Zpět na články

Dny evropského dědictví nabízejí památky zdarma

Dnes začínají týdenní oslavy Dnů evropského dědictví. Do mezinárodního projektu se letos zapojily desítky českých měst, jež zájemcům zpřístupní přes tisíc památek, muzeí a historických objektů, a to včetně těch, které jsou veřejnosti jindy uzavřeny. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program, který nabídne koncerty, divadelní představení a zábavu pro děti. Většina z chystaných akcí je zdarma.

Placeholder Placeholder, zdroj: Archiv

Jindy uzavřené, architektonicky či historicky významné skvosty návštěvníkům zpřístupní všechny kraje i česká metropole. V neděli 11. září se Pražané budou moci podívat například do útrob barokního Buquoyského paláce na Malé Straně, sídla Francouzského velvyslanectví. V přilehlých zahradách si pak budou moci návštěvníci vyzkoušet tradiční hru petanque.

Kromě Francouzského velvyslanectví budou moci zájemci nahlédnout i do interiérů jednoho z klenotů pražské kubistické architektury - Domu U Černé Matky Boží. Otevřena bude i secesní Trmalova vila, největší evropské krematorium ve Strašnicích a Modrý pokoj skladatele Jaroslava Ježka.

Do evropského projektu na podporu turismu a osvěty o lokálních pamětihodnostech se tento rok zapojila krajská města, občanská sdružení, církve a řada dalších institucí.

Chybět nebude ani pestrý program pro děti, koncerty a historický jarmark

Zahajovací program letos obstará město, které proslavil zejména prvotřídní chmel, Žatec v Ústeckém kraji. Návštěvníkům o víkendu zpřístupní přes 20 památek a objektů. Chybět nebude ani pestrý program pro děti, koncerty a historický jarmark. "Nejen milovníky piva pak zveme do Chrámu chmele a piva, komplexu několika staveb, kde se zájemci dozví vše o našem národním nápoji. Připraveny jsou i ochutnávky či tematický dětský program," láká na víkendovou nabídku místostarosta Žatce Jan Novotný.

Dny evropského dědictví si připomenou i objekty ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ). Zámek v Litomyšli například zpřístupní zákulisí zámeckého divadla, komorní koncert při svíčkách bude hostit zámek Lemberk v Libereckém kraji a středočeský Karlštejn pak výjimečně zpřístupní své dosud uzavřené "13. komnaty".

Kromě České republiky se letos do Dnů evropského dědictví zapojilo téměř 50 evropských států. Dny se konají pod záštitou Rady Evropy a cílem je nejen šířit povědomí o kulturním dědictví Evropy, ale také lépe informovat o jiných kulturách, a bojovat tak proti netoleranci a xenofobii.

Více informací o chystaných akcích naleznou zájemci na www.ehd.cz.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články