Zpět na články

Cyklističtí nadšenci na Ukrajině vyrazili po stopách Švejka - bez Čechů

Mimořádnému zájmu cyklistů se těší mezinárodní festival Cestami dobrodružství dobrého vojáka Švejka, který dnes odstartoval v ukrajinském Lvově. Již pošesté se ho účastní milovníci literární tvorby Jaroslava Haška z Ukrajiny, Polska, Slovenska či Maďarska.

zdroj: Archiv

Podle ukrajinské redakce Radia Svoboda se účastníci festivalu tradičně vydají trasou Švejkova putování po někdejší Haliči. Zhruba 150 nadšenců neodrazuje ani náročný terén na rozbitých ukrajinských silnicích. V každé zemi je pak čeká zábavný program.

Švejk spojuje národy

V polské Přemysli bude podle pořadatelů na cyklisty čekat celá "armáda Švejků". Švejk je prý jedna z mála postav, která spojuje Ukrajince, Poláky, Slováky a Maďary. O české účasti se zpráva rozhlasové stanice nezmiňuje.

Pětidenní cyklistický výlet je podle organizátorů vnímaný jako dobrá zábava. Radost ukrajinským nadšencům ovšem poněkud kalí vízová povinnost. Na rozdíl od Švejka se totiž po bývalém území Rakouska-Uherska nemohou volně pohybovat. Do každé sousední země si musí zajistit vízum.

Hrdina Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, od jehož vydání letos uplynulo 90 let, se na Ukrajině i v dalších zemích, které se účastní festivalu, těší velké popularitě. Ve Lvově, Přemyšli nebo slovenském Humenném stojí či sedí bronzové sochy, které vznikly na jeho počest.

Tagy: Ukrajina literatura

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články