Zpět na články

Andělé na horách

S příchodem jarních prázdnin se na českých horách zvyšuje počet úrazů, u kterých musejí zasahovat členové horské služby. V průběhu uplynulého týdne jich zaznamenali celkem 603, v porovnání s předchozím jich bylo o 180 víc.

zdroj: Archiv

Každého šestého předala horská služba do péče záchranné služby, pro 20 zraněných musel do hor letět vrtulník, informoval náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. Důvodem nárůstu počtu úrazů je podle něj nejen větší počet rekreantů v zimních střediscích, ale i počasí.

Tradiční Krkonoše

Na horách se totiž objevil led a povrch je tvrdý. "Pohyb na sjezdových tratích byl mnohdy jednodušší než kdekoliv jinde, protože všechno bylo ledovaté," vysvětlil Brožek.

Nejvíce práce měli členové horské služby tradičně v Krkonoších, kde minulý týden ošetřili 243 zraněných lyžařů, snowboardistů a dalších návštěvníků hor.

Druhý nejvyšší počet výjezdů měli v Jeseníkách, kde zasahovali u 85 zraněných. V Jizerských horách se zranilo 72 lidí, v Orlických horách 67, na Šumavě 54, v Krušných horách 42 a v Beskydech 40.

V průběhu uplynulého týdne ale na českých horách naštěstí nikdo nezemřel. Podle Brožka během druhého měsíce roku počty zraněných stoupají pravidelně.

Únor je nejhorší

"Je začátek února a únor bývá v naší statistice z hlediska počtu úrazů nejhorší, protože je většinou návštěvnost českých hor nejvyšší," dodal náčelník horské služby.

Například ve středu záchranáři vyjížděli pro patnáctiletou snowboardistku do Harrachova, která si při pádu na sjezdovce poranila záda.

Do Skiareálu v Mostech u Jablunkova letěl v neděli vrtulník k lyžaři, který utrpěl úraz hlavy.

O den dříve vrtulník odvážel i lyžaře, který si ve snowparku v Dolní Moravě v Jeseníkách zlomil krční obratel a musel se podrobit operaci.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články